Юрій Кульчицький
23 лютого 2010 р.
23 лютого 2010 року в Олеському замку, що на Львівщині розпочалися зйомки художнього фільму "Юрій Кульчицький"  (Робоча назва "Два дні, що змінили світ). Автор сценарію і режисер заслужений працівник культури України Дмитро Ломачук. Фільм створюється за мотивами одноіменної повісті молодого письменника Ярослава Яріша. Ця двосерійна стрічка розповідає про славного українського козака,  який  завдяки  своїй мужності та кмітливості спас не тільки столицю Австрії Відень, а й  усю Європу від турецького поневолення. Події відбуваються у серпні 1683 року у Відні. Зйомки, окрім Олеського замку, будуть вестися в Палаці Потоцьких у Львові, в селі Кульчиці, а також у м.Городку Львівської області. Планується завершити роботи до 370-річного ювілею героя Відню, який буде відзначатися восени 2010 року.
Пам'ятник героєві Відню, українському козакові Юрію Кульчицькому.
12 вересня 1885, на день річниці Віденської відсічі, у Відні на розі вулиці Фаворітен та провулку Кольчіцкі відкрито пам'ятник Кульчицькому. Памятник зображає Кульчицького тримаючого тацю та кофейник, завдяки популярній легенді він вважається покровителем віденських кав'ярень.
Юрій Кульчицький
Своїм героїчним вчинком посприяв зняттю облоги Відня османськими військами ("Віденська відсіч" 1683 року). За що отримав титул "Цісарський товкмач" (нім. Kaiserlicher Dolmetscher), постійну платню та помешкання. Проте помер збіднілим у віці 54 років.
12 вересня 1885, на день річниці Віденської відсічі, у Відні на розі вулиці Фаворітен та провулку Кольшіцкі відкрито пам'ятник Кульчицькому. Памятник зображає Кульчицького тримаючого тацю та кофейник, завдяки популярній легенді він вважається покровителем віденських кав'ярень.
Кульчицький був народжений в 1640 р. в селі Кульчиці біля Самбору. Молодою людиною він вивчав турецьку мову і культуру, і почав працювати як перекладач для Бєлградського відділення Австрійської Східної Компанії (Orientalische Handelskompagnie). На тому посту він зібрав досить багатства, щоб відкрити його власну торгову компанію у Відні.
Із-за тієї інформації муніципальна рада вирішила не здаватися турецькій армії паші Кари Мустафи і продовжувати боротьбу натомість.
Йому було надано привілей відкрити кав'ярню у Відні і подаровано великі запаси трофейної кави та будинок в місті. У ньому він і відкриває 1686 року першу віденську кав'ярню.
12 вересня облога була знята приведеним польським королем Яном III Собеським військом європейських союзників. Вдячні городяни Відня визнали Кульчицького героєм.
Король Ян III Собеський безпосередньо надав Кульчицькому 300 мішків кави, знайденої в захопленому таборі армії паші Кари Мустафи.
Відкрита у 1683 кав'ярня Кульчицького була першою у Відні і одною з перших в Європі - каву на той час ще зовсім не пили у Східній Європі, однак вона вже поширювалась на заході - декілька кав'ярень працювали у Парижі, Лондоні, Оксфорді та Бостоні.
Режисер Ломачук створює двосерійний художньо-документальний фільм, присвячений 800-літтю Городка...
детальніше
НА "ПЛЯЖІ" ЗНІМАЮТЬ… ДУНАЙ
детальніше
Український герой повернувся додому
детальніше
Юрій Кульчицький - Великий українець..
детальніше
На свято до Дмитра Ломачука
детальніше
Міжнародний кінофестиваль «Кінологос - 2011» стартував в Одесі
Детальніше

Мовою кіно
Детальніше
Його кавові зерна «проростають» пам’ятниками, книгами, фільмами...
Детальніше
Зустріч із творцями українського кіномистецтва Дмитром Ломачуком та Тетяною Негрій
Детальніше
Я хочу звернутися до людей, яким не байдужа історія України, її кращих синів і дочок, не байдуже майбутнє наших дітей, долучитися до цього важливого проекту - зйомок українського художнього фільму про нашого славного земляка, який своєю мужністю і кмітливістю спромігся врятувати не тільки столицю Австрії а й усю Європу від мусульманської експансії. За це його дуже шанують в Європі. Тільки ми, українці, не можемо спромогтися хоч якось вшанувати Героя. Так не має бути, це нонсенс! Імена всіх благодійників будуть обов'язково відображені в титрах фільму, який ми плануємо розтиражувати на дисках DVD та розіслати у всі українські громади світу - в США, Канаду, Австралію, Англію, в інші країни, де проживають українці. Ми хочемо, щоб реалізація цього проекту стала не тільки справою творчого колективу, а й ВСЬОГО УКРАЇНСТВА СВІТУ.
Маю надію, що незабаром в нашого творчого колективу з'явиться дуже багато друзів, за допомогою яких ми доведемо нашу справу до завершення. Ваші пропозиції й побажання прошу надсилати dokfilm@i.ua. Я обовязково відповім!
З повагою:

Режисер фільму,
заслужений працівник культури України, академік Академії Сучасного Мистецтва Української Академії Наук  Дмитро ЛОМАЧУК

Художній фільм "ЮРІЙ КУЛЬЧИЦЬКИЙ"
Чи повернеться герой в Україну ?
Вiдеостудiя
Дмитра Ломачука
Науково-публіцистичний телесеріал "ЛОГОС" (72 серії) можна придбати:
Заявка: dokfilm@i.ua   Комплект із 12 DVD-дисків.    Вартість - 300 грн.


Обєднання кінематографістів
Об'єднання кінематографістів